Dobiegła końca realizacja kolejnych etapów prac konserwatorskich i restauratorskich zmierzających do rewitalizacji filialnego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Mariance.
W lipcu br. wykonano kolorystyczną reintegrację i częściową rekonstrukcję odsłoniętej w poprzednich sezonach monochromatycznej wici roślinnej stanowiącej tło dla przedstawień figuralnych (Apostołowie) oraz kolorystyczną reintegrację herbu von Stegelitz. Prace, które objęły centralną i zachodnią część północnej ściany nawy kościoła, były realizowane w ramach umowy zawartej przez Parafię z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczyli w nich studenci II i III roku kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki, specjalność Konserwacja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w ramach obowiązkowych ćwiczeń terenowych z konserwacji malarstwa ściennego pod kierunkiem dr. Joanny Arszyńskiej. Prace zostały doprowadzone do etapu pozwalającego na wykonanie w kolejnych sezonach reintegracji kolorystycznej i rekonstrukcji w ramach przedstawień figuralnych.
W sierpniu i wrześniu trwały prace przy malarskiej dekoracji ściany południowej w znacznym stopniu dofinansowane przez Urząd Miasta i Gminy Pasłęk oraz Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-Polnischen Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz) z funduszy Republiki Federalnej Niemiec i prywatnych ofiarodawców z Niemiec. Polegały one na uzupełnieniu ubytków i częściowym odtworzeniu malowideł na zachodnim odcinku ściany południowej, gdzie w XV wieku namalowano m. in. wizerunki Apostołów św. Jakuba Mniejszego i św. Filipa.
Zrealizowany został także kolejny etap prac przy barokowym wyposażeniu kościoła – ambonie i baptysterium. Te prace zostały dofinansowane ze środków Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie oraz przez Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury (Deutsch-Polnischen Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz) z funduszy Republiki Federalnej Niemiec i prywatnych ofiarodawców z Niemiec. Prace objęły elementy rzeźbiarskiego wystroju baldachimu ambony, figurę anioła wspierającego kosz ambony oraz ażurowe płyciny i inne, wybrane elementy snycerskiej dekoracji baptysterium.
Zarówno prace przy gotyckich malowidłach ściennych, jak przy barokowym drewnianym wyposażeniu wnętrza będą kontynuowane w następnych latach.
Kościół został także zdigitalizowany – zachęcamy do zobaczenia wersji kościoła w wersji cyfrowej ( link poniżej)
http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/719/kosciol-pw-sw-piotra-i-pawla-w-mariance
Powstał także film z cyklu Kulisy średniowiecza stworzony na potrzeby projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.